Velkommen til UTD Instructor Directory. Alle søgefunktioner er baseret på FORNAVN. Brug de to rullemenuer til at filtrere efter placering eller find teknik- og huleinstruktører og instruktørtræner. Hvis du har nogen spørgsmål, kontakt os ved at klikke her.

Alan Weinberg

Position: Grundlæggende instruktør
E-mail: alan.weinberg@utdscubadiving.com

Alan Weinberg

Grundlæggende instruktør

Madrid, Spanien

Alan Williams

Position: Grundlæggende instruktør
E-mail: rheas@rheasdiving.com

Hele mit liv har jeg været fascineret af den undersøiske verden og drømt om at udforske dens vidundere. Denne drøm blev virkelighed, da jeg tog min første SCUBA-klasse sommeren efter at jeg var gået i gymnasiet! At lære at dykke var starten på et eventyr, der har taget mig rundt omkring i kloden, vist mig fantastiske seværdigheder, som få mennesker nogensinde får opleve, mødte nogle af mine bedste venner, udvikle en karriere og forretning, der spænder over 20 år. Selvom jeg har til opgave at have det verdslige ansvar, der er fælles for enhver virksomhed, kan jeg ikke forestille mig at gøre noget andet!

Jeg har altid haft glæde af at deltage i og undervise i alle former for dykning. Mine foretrukne aktiviteter inkluderer undervandsvideografi og "teknisk" dykning (hule, forlis, blandet gas osv.) Der er ingen ord til at forklare den tilfredshed, jeg får ved at dykke, uanset om det er at fange en farverig revvæsen på film eller udforske det indre af et længe glemt forlis med mine venner og kunder!

Alan Williams

Grundlæggende instruktør

Maryville, Tennessee, USA

Alessandro Verginella

Position: Grundlæggende instruktør
E-mail: alessandro@utdscubadiving.com

Alessandro Verginella

Grundlæggende instruktør

Gorizia, Italien

Andrea Cappa

Position: Grundlæggende, Tech, Cave Instructor og IT
E-mail: andrea.cappa@utdscubadiving.com

Andrea Cappa

Grundlæggende, Tech, Cave Instructor og IT

Verona, Italien

Andrea Savelli

Position: Grundlæggende instruktør
E-mail: andrea.savelli@utdscubadiving.com

Andrea Savelli

Grundlæggende instruktør

Rom, Italien

Andrej Gaspar

Position: Grundlæggende instruktør
E-mail: andrej@utdscubadiving.com

Andrej Gaspar

Grundlæggende instruktør

Slovakiske Republik

Ben Bos

Position: Træningsdirektør / teknisk instruktør / instruktørtræner
E-mail: ben@utdscubadiving.com
Kan undervise: Alle grundlæggende, alle tekniske, sidemontering, IDC

Ben Bos

Træningsdirektør / teknisk instruktør / instruktørtræner

Skanderborg, Danmark

Brian Wiederspan

Position: Grundlæggende, Tech, Cave Instructor og IT
E-mail: brian@utdscubadiving.com

Brian Wiederspan

Grundlæggende, Tech, Cave Instructor og IT

Seattle, WA USA

Brian Younghoon Kim

Position: Grundlæggende instruktør
E-mail: brian.kim@utdscubadiving.com

Brian Younghoon Kim

Grundlæggende instruktør

Seoul, Korea

Carlos Torres

Position: Grundlæggende instruktør
E-mail: carlos@utdscubadiving.com

Carlos Torres

Grundlæggende instruktør

Tulum, Mexico

Casper Dreiøe

Position: Grundlæggende og huleinstruktør
E-mail: casper@dyk-dir.dk

Casper Dreiøe

Grundlæggende og huleinstruktør

København, Danmark

Tyg Poh Chang

Position: Grundlæggende, Tech, Cave Instructor og IT
E-mail: chewpc@utdscubadiving.com
Chew Poh Chang har dykket siden 1991. Hans lidenskab for dykning får ham til at gå fra en rekreativ dykker til instruktør og kursusdirektør hos NAUI / IANTD / DAN / UTD. Poh Chang har undervist i mere end 20 år og har uddannet rekreative dykkere, tekniske dykkere, instruktører, instruktørtræner og kursusdirektører. Hans vigtigste fokus er at give sikker og kvalitetsuddannelse, aktivt fremme UTD og Hogarthian filosofier og opfordrer dykkere til at være en ”tænkende dykker”. Hans dykning og erfaring har hovedsageligt været:
1) South China Karst Plain Project SCKPP projektleder
2) Asia Extreme ICE Diving Project AEIDP Dybe vrag i Sydkinesiske Hav
3) Asia Pacific Shipwreck Expedition Project APSEP
4) 360 kortlægning af Mexico Caves hovedmedlem
I hans fritid er en anden nyudviklet lidenskab at krydse gennem vrakene med sin undervandsscooter og dokumentere underværkerne under vandet med sit videokamera.
Dykningskvalifikation
UTD Tech / Cave / Wreck Instructor Trainer # 18
NAUI Kursdirektør og teknisk instruktør NAUI Førstehjælp / HLR / AED / Oxygeninstruktør
NAUI DPV Instruktør (Dive-X DPV)
IANTD teknisk instruktør IANTD Trimix og Meg RB Diver
DAN Oxygen Instructor
Dykning Interesser
Poh Chang er en ivrig undervandsfotograf og 360 videospionør. Når han ikke underviser, vil du se ham i vandet med hans 360 kamera tage fotos og videoer til hans galleri. Han er især tiltrukket af huler og vrak, da de giver ham en følelse af mystik. Nu nyder han at rejse og dele UTD-færdigheder og viden til alle over hele verden.
Sociale medier

Tyg Poh Chang

Grundlæggende, Tech, Cave Instructor og IT

Singapore

Claudio Valtz

Position: Grundlæggende instruktør
E-mail: claudio@utdscubadiving.com

Claudio Valtz

Grundlæggende instruktør

Tenerife, Kanariske Øer, Spanien

Dae Wui Jung

Position: Grundlæggende og videnskabelig dykkeinstruktør
E-mail: dae.wui.jung@utdscubadiving.com

Hej!! Jeg er Dae-Wui Jung, en taxonom og Nudibranch-dykker, der arbejder i Sydkorea og Californien, USA. Hvis du vil træne dig selv, så lad os gå i dykning med mig !!! Kontakt mig endelig.

안녕하세요 !! 저는 한국 과 미국 에서 나 새류 (갯 민숭 달팽이) 의 계통 분류 에 대해 공부 하고 있는 정대위 입니다. 해양 생물 공부 및 다이빙 훈련 에 관심 이 있으시면, 주저 하지 말고 연락 주세요 ~ 감사 합니다 !!

Dae Wui Jung

Grundlæggende og videnskabelig dykkeinstruktør

Daejeon, Korea

Daniel Schelvis

Position: Grundlæggende og teknisk instruktør
E-mail: daniel@utdscubadiving.com

Daniel Schelvis

Grundlæggende og teknisk instruktør

La Herradura, Spanien

Darryl Owen

Position: Grundlæggende og teknisk instruktør
E-mail: darryl@utdscubadiving.com

Darryl Owen

Grundlæggende og teknisk instruktør

Dubai, UAE

Ela Bertoni

Position: Grundlæggende og huleinstruktør
E-mail: ela@utdscubadiving.com

Ela Bertoni

Grundlæggende og huleinstruktør

Tulum, Mexico

Evan Ko

Position: Grundlæggende instruktør
E-mail: evan.ko@utdscubadiving.com

Evan Ko

Grundlæggende instruktør

Gwangju, Korea

Fabrizio Catalano

Position: Grundlæggende instruktør
E-mail: fabrizio@utdscubadiving.com

Fabrizio Catalano

Grundlæggende instruktør

Rom, Italien

Flavio Turchet

Position: Grundlæggende, teknisk instruktør og it
E-mail: flavio@utdscubadiving.com

Flavio Turchet

Grundlæggende, teknisk instruktør og it

Pordenone, Italien

Fran Kucker

Position: Grundlæggende instruktør
E-mail: fran@buceoaqualia.com

Fran Kucker

Grundlæggende instruktør

La Herradura, Granada, Spanien

Hak Joon Jung

Position: Grundlæggende instruktør
E-mail: hakjoon.jung@utdscubadiving.com

Hak Joon Jung

Grundlæggende instruktør

Yangjoo, Korea

Han Chongmin

Position: Grundlæggende og teknisk instruktør
E-mail: han.chongmin@utdscubadiving.com

Han Chongmin

Grundlæggende og teknisk instruktør

Seoul, Korea

Iñaki de santos Busquet

Position: Grundlæggende og teknisk instruktør
E-mail: inaki62@hotmail.com

Iñaki de santos Busquet

Grundlæggende og teknisk instruktør

Valladolid, Spanien

Inma Marin Millan

Position: Grundlæggende, teknisk, huleinstruktør
E-mail: inma@sheliv.es

Inma Marin Millan

Grundlæggende, teknisk, huleinstruktør

Murcia, Spanien

Jake Taesu Kang

Position: Grundlæggende instruktør
E-mail: jake.taesu.kang@utdscubadiving.com

Jake Taesu Kang

Grundlæggende instruktør

Gyeonggi-do, Korea

James Mott

Position: Grundlæggende, teknisk instruktør og it
E-mail: james@utdscubadiving.com

James Mott er instruktør for Unified Team Diving International, et DIR-baseret træningsbureau, der er forpligtet til at opbygge tænkende dykkere. James var en veteran fra dykkersamfundet i Great Lakes-området og begyndte at arbejde i Don's Dive Shop i 1991, kun to år efter at have lært at dykke og har styret Sea The World Scuba Center siden åbningen i 1996. James 'hjerte ligger under det kolde vand af de store søer sammen med skibsvragene, som han elsker at dykke, derudover har han også en ny fundet kærlighed til Floridas huledykning og en lejlighedsvis dukkert i haj angrebne farvande. James 'instruktion giver uendelige muligheder og udvider opnåelig fremragende karakter til alle dykkere, der er villige til at undersøge deres undervandsopførsel, og er lidenskabelige over at uddanne dykkersamfundet og dele en filosofisk base under vand.

James Mott

Grundlæggende, teknisk instruktør og it

Detroit, MI USA

Jason Jaesuk Park

Position: Grundlæggende, Tech / RB Instruktør og IT
E-mail: jason.park@utdscubadiving.com

Jason Jaesuk Park

Grundlæggende, Tech / RB Instruktør og IT

Seoul, Korea

Javi Mozos

Position: Grundlæggende og huleinstruktør
E-mail: javi@utdscubadiving.com

Dykning siden 2002 / UTD Foundational Instructor.
Jeg har en fantastisk oplevelse i undervandsverdenen. Jeg begyndte at dykke i 2002. Siden da er jeg ikke stoppet med at træne og lære, hvilket har gjort det muligt for mig at dykke og udforske praktisk talt ethvert miljø såsom hule dykking eller teknisk dykning i skibsvrag. Jeg er i øjeblikket instruktør og underviser i fritidsdykkekurser på alle niveauer og introduktion til teknisk dykkedrift og hulemusik.

Javi Mozos

Grundlæggende og huleinstruktør

Tarragona, Catalonien, Spanien

Jay Schier

Position: Grundlæggende instruktør
E-mail: Decompression1@hotmail.com
Kan undervise: Alt grundlæggende, sidemonteret, essentielle teknikker

Jeg begyndte at dykke i 1994 og underviste lige efter. Jeg har været heldig at dykke mange steder rundt om i verden, men elsker stadig vandene i det nordvestlige stillehav. Jeg blev tiltrukket af UTD, da deres tilgang til dyktræning "gav mening". Det var mere omfattende, men enklere end hvad jeg havde gjort før i så mange år. Jeg er meget stolt af de studerende, jeg har arbejdet med og menteret gennem årene. Dyk sikkert og dykke sjovt!

Jay Schier

Grundlæggende instruktør

Victoria, British Columbia Canada

Jeanna Edgerton

Position: Grundlæggende og teknisk instruktør
E-mail: jeanna@utdscubadiving.com

Jeanna Edgerton

Grundlæggende og teknisk instruktør

Seattle, WA USA

Jeff Christiansen

Position: Grundlæggende og videnskabelig dykkeinstruktør
E-mail: jeff.christiansen@utdscubadiving.com

Jeff Christiansen

Grundlæggende og videnskabelig dykkeinstruktør

Seattle, WA USA

Jeff Seckendorf

Position: CEO / teknisk instruktør / instruktørtræner
E-mail: jeff@utdscubadiving.com
Kan undervise: Alle grundlæggende, Tech 1, IDC, instruktørtræner

Jeff Seckendorf

CEO / teknisk instruktør / instruktørtræner

San Diego, CA USA

Jon Edwardsen

Position: Grundlæggende, Tech, Cave Instructor og IT
E-mail: Jon@marinesportsmanagement.com

Jon Edwardsen

Grundlæggende, Tech, Cave Instructor og IT

Rockville, MD USA

Juandi Alcazar

Position: Grundlæggende og teknisk instruktør
E-mail: juandi@juandialcazar.com

Juandi Alcazar

Grundlæggende og teknisk instruktør

Madrid og Murcia, Spanien

Kim Cardenas

Position: Grundlæggende instruktør / UTD bestyrelsesmedlem
E-mail: kim@utdscubadiving.com

Kim Cardenas

Grundlæggende instruktør / UTD bestyrelsesmedlem

Ventura, CA USA

Letizia Mitri

Position: Grundlæggende instruktør
E-mail: letizia@utdscubadiving.com

Letizia Mitri

Grundlæggende instruktør

Udine, Italien

Marco Alberti

Position: Grundlæggende og teknisk instruktør
E-mail: marco@stylediving.com

Jeg har en stor lidenskab for vand, der er hav, sø eller hule. Jeg elsker vrak, store korallrev og lodrette vægge.

I 1996 på en ferie på Sardinien startede jeg mit første dykkerkurs, og det var kærlighed ved første øjekast.

Jeg begynder at blive lidenskabelig om teknisk dykning, og jeg vil få trimix-instruktørlicensen og til at bruge al min energi på denne type dykkeruddannelse konstant og holde mig opdateret så meget som muligt.

Alt dette var ikke nok, og i 2010 besluttede man at åbne et dyk i Ligurien og beslutte at ændre dit liv og i alle henseender omdanne denne store lidenskab til et fuldtidsjob.

Jeg følte, at min træning var nødvendigt for at udvikle sig og herfra godkendt i UTD, hvor jeg endelig i DIR / HOGATHIAN-systemet finder en 360 graders træning, stardardiseret med protokol og procedure, der gør indtrykket endnu sjovere og sikkert.

Jeg udfører hovedsageligt min aktivitet i Liguria, hvor vores AMP of Portofino giver os storslåede baggrundsbilleder med en unik biologisk mangfoldighed, som vi får til at udføre enhver form for dykke fra 10 meter op til 100 meter altid med den samme charme. Der er også mange vrak for enhver smag og niveau, der fortæller en fascinerende historie med hvert dyk. Jeg er dog tilgængelig for at arrangere kurser i hele Italien.

Marco Alberti

Grundlæggende og teknisk instruktør

Genova, Italien

Marco De Martino

Position: Grundlæggende instruktør
E-mail: docmarco.demartino@gmail.com

I en alder af 18 nærmer jeg mig dykning og fulgte i min fars fodspor. Lidenskaben er stærk, men følelsen af ​​pligt er mere, så udstyret forbliver i kælderen i studieårene indtil 2011, året for tilbagevenden til havet.

Siden da er hvert øjeblik blevet det rigtige til at sætte dit hoved i vandet. I 2014, allerede en rekreativ instruktør, begynder jeg at føle behovet for at ”gøre tingene på den rigtige måde” og nærme sig DIR-systemet. Fundamenterne styrkes gradvist, indtil TECH2-certificering er opnået i 2015 og FOUNDATIONAL INSTRUCTOR UTD i 2017.

Jeg udfører i øjeblikket min aktivitet som instruktør i Campania i Napoli til rekreative programmer op til Essentials of Tech, der prøver at overføre min lidenskab og respekt for havet til mine studerende.

Marco De Martino

Grundlæggende instruktør

Napoli, Italien

Marine Owen

Position: Grundlæggende, teknisk instruktør og it
E-mail: marine@utdscubadiving.com

Marine Owen

Grundlæggende, teknisk instruktør og it

Dubai, UAE

Martina Carelli

Position: Grundlæggende instruktør
E-mail: martina@utscubadiving.com

Martina Carelli

Grundlæggende instruktør

Venedig, Italien

Pete Vanags

Position: Grundlæggende instruktør
E-mail: peter@vanags.com

Pete Vanags

Grundlæggende instruktør

San Diego, CA USA

Peter Kubicka

Position: Grundlæggende og teknisk instruktør
E-mail: peter@dir-team.sk

Peter Kubicka

Grundlæggende og teknisk instruktør

Bratislava, Slovakiske Republik

Saad Rizk

Position: Grundlæggende instruktør
E-mail: saad@utdscubadiving.com

Saad Rizk

Grundlæggende instruktør

Beirut, Lebanon

Samer Laward

Position: Grundlæggende instruktør
E-mail: samer@utdscubadiving.com

Samer Laward

Grundlæggende instruktør

Indianapolis, USA

Sangjoon Ahn

Position: Grundlæggende instruktør
E-mail: sangjoon.ahn@utdscubadiving.com

Sangjoon Ahn

Grundlæggende instruktør

Yongin-si, Korea

Sasha Karnilovich

Position: Grundlæggende og teknisk instruktør
E-mail: sasha@utdscubadiving.com

Sasha Karnilovich

Grundlæggende og teknisk instruktør

Murcia, Spanien

Saufan Mohamed Chkaf

Position: Grundlæggende instruktør
E-mail: saufan@utdscubadiving.com

For tiden forelsket i UTD. Jeg har jaget, siden jeg begyndte at finde en filosofi, der opfylder eller overgår mine dykningsforventninger. Endelig fundet UTD og dets instruktørfællesskab, hvorfra jeg kan lære så meget som jeg vil og sprede knowlodge opnået fra DIR-kilden. Se min profil, og hvordan du bliver medlem af denne utrolige Unified Team Diving på http://www.utdscubadiving.com/

Saufan Mohamed Chkaf

Grundlæggende instruktør

Madrid, Spanien

Sergi Pérez Garcia

Position: Teknisk og hule-instruktør / instruktørtræner
E-mail: sergi@rivemar.com

Sergi Pérez Garcia

Teknisk og hule-instruktør / instruktørtræner

Mucia, Spanien

Sergio Criado

Position: Grundlæggende instruktør
E-mail: sergio@divergentebuceo.com

Sergio Criado

Grundlæggende instruktør

Murcia, Spanien

Simone Nägele

Position: Grundlæggende instruktør
E-mail: simone.nagele@utdscubadiving.com

Simone Nägele

Grundlæggende instruktør

Murcia, Spanien

Simone Nicolini

Position: Grundlæggende, teknisk instruktør og it
E-mail: info@argentariodivers.it

Simone Nicolini

Grundlæggende, teknisk instruktør og it

Argentario, Italien

Xavi Escrivá

Position: Grundlæggende instruktør
E-mail: xavi@utdscubadiving.com

Xavi Escrivá

Grundlæggende instruktør

Madrid, Spanien

Zach Kennedy

Position: Grundlæggende instruktør
E-mail: zach@utdscubadiving.com

Zach Kennedy

Grundlæggende instruktør

Crownsville, MD USA